Doritos, logosunu reklamlarından ve sosyal medya hesaplarından kaldırdı

Doritos Z jenerasyonunu hedef alan kampanyası kapsamında logosunu reklamlardan ve tüm sosyal medya içeriklerinden kaldırıyor.

Şirketler pazarlamalarında markalarının gösterimini ve tanıtımı daha az yapmaya başladılar. Özellikle Z jenerasyonunun ürün tanıtımlarında direkt olarak reklama maruz kalmak istememesi bu stratejinin temelini oluşturuyor. Frito-Lay pazarlama başkan yardımcısı Rachel Ferdinando’nun Z kuşağını oluşturan 20’li yılların başlarında olan gençlere istinaden söylediği “Geleneksel reklamcılığı neredeyse reddetme arzusu içindeler” ifadesi markaların ürünlerinin tanıtımında farklı bir yol denemesi gerektiğini anlatıyor. Eğlendirici sosyal medya içerikleri, kullanışlı uygulamalar veya popüler dizilere yerleştirilen ürünler yeni pazarlama stratejilerinin başında geliyor.

Kampanyanın hedefinde Z jenerasyonu var

Doritos değişim sürecinde olan ürün tanıtım kampanyalarına ayak uydurarak 26 Ağustos’tan itibaren logosunu tüm reklam ve sosyal içeriklerden kaldıracağını duyurdu. Şirket bunun yerine ikonik üçgen tasarımını ve “Logo Goes Here” (Logo Buraya Gelecek) yazısını kullanacak. Marka bununla birlikte cips severlerin klasikleşmiş Doritos renklerine bakarak hangi ürünü aldıklarını bileceklerini umuyor.

Goodby Silverstein & Partners tarafından hazırlanan kampanyanın konusu “Another Level” (Başka Bir Seviye) oldu. Z jenerasyonunu hedef alan kampanyada markanın kırmızı ve mavi renk paletlerinin yanı sıra üçgen şekillerin içinde cipslerin neler içeriğini belli eden motifler yer alacak. Z jenerasyonunun markanın göz önüne sokulmadığı ve daha esprili reklamlardan hoşlandığı düşünüldüğünde kampanyanın bu kuşak için etkileyici olabileceği gözüküyor.

Doritos yerine “Logo Goes Here” yazısı

Ferdinando, “Başka Bir Seviye” adı verilen kampanya, Doritos’un dijital pazarlama alanındaki en önemli yatırımlarından birini temsil ettiğini söylüyor. Doritos markasının kampanyası için yüzde 80’i 18 ila 24 yaş aralığında kullanıcılara sahip Uproxx ve NTRWK ile anlaşmaya vardı. Youtube reklamları ve yapılan tüm dijital yatırımlar şirketin Z jenerasyonunu her zamankinden daha fazla hedefe aldığını gösteriyor. Hazırlanan Youtube reklamlarında çeşitli üçgen şekilleri kullanılırken Doritos logosu bulanık hale gösteriliyor. Açık hava reklamlarında ise ikonik üçgenin içinde “Logo Goes Here” yazısı bulunuyor. Doritos televizyon için de reklam filmi serisi hazırlıyor. MTV Video Müzik Ödülleri’nde gösterilecek olan reklamlarda markadan ve logodan bahsedilmeyecek.

Kampanya için Doritos’un tüm sosyal paylaşım sitelerindeki logolar kaldırıldı. Eskiden yüklenmiş olan logolu tüm içerikler de dahil. Hayran kitlesinin “Another Level” kavramından neler çıkardığını görmek isteyen şirket müşterilerinin #LogoGoesHere etiketi ile kavramın neler anlattığını paylaşabiliyor. Tüketiciler bu paylaşımların yanı sıra Snapchat ‘triangle themselves’ (kendini üçgenle) filtresini kullanabiliyor. doritos.com olan internet sitesi ise thelogogoeshere.com olarak değiştirildi.

Another Level felsefesi farklılaşarak devam edecek

Doritos, logosunu reklam içeriklerinden kalıcı olarak çıkarmadı. Ancak şirket Another Level felsefesinin gelecekteki marka stratejilerinin başlangıcı olarak görüyor. İlerleyen süreçlerde felsefenin başka temalara da sahip olacağını belirtiyor.

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/doritos-logosunu-reklamlarindan-ve-sosyal-medya-hesaplarindan-kaldirdi/

Monday Morning Goods No: 220

Bu MMG'de

Instagram yeni mesajlaşma uygulamasını duyurdu: Threads

Facebook, Instagram’ın yeni bir mesajlaşma uygulaması Threads üzerinde çalışıyor. Peki Threads neler sunacak?

Dünyanın en küçük çamaşır makinesi: Sonic Soak

İstediğiniz her yerde kıyafetlerinizde ve aksesuarlarınıda bulunan yağı ve kiri temizleyebileceğiniz bir ürün var. Dünyanın en küçük çamaşır makinesi Sonic Soak Ultrasonik temizleyici bunlardan biri.