Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu

Kırmızı gezegende sürdürülebilir bir temel oluşturmak için zaman çizelgeleri ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Musk’ın bu projesi tüm dünyada büyük heyecan yarattı.

Ay’ın ardından Mars’a da ulaşmak insanoğlunun en büyük rüyalarından biri. SpaceX CEO’su Elon Musk, sadece Mars’a ulaşmak için değil aynı zamanda gezegende insan yerleşimini desteklemek için de sürdürülebilir bir şehir kurma hedefini açıkladı.

Kırmızı gezegende sürdürülebilir bir temel oluşturmak için zaman çizelgeleri ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Musk’ın bu projesi tüm dünyada büyük heyecan yarattı.

Elon Musk hedefi ile dikkat çekti

Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri etkinliğinde bu hafta başında yaptığı yorumlar hakkında bir soruya değinen Musk, nihai hedefin yapılması şartıyla, esas olarak, Starship uçuşları için sadece yaklaşık 2 milyon dolarlık fırlatma maliyetinin gerekli olduğunu söyledi.

Mars’ta kendi kendine yeten şehri gerçeğe dönüştürmek için, SpaceX‘in kargo, altyapı ve mürettebatı Mars’a taşıması gerektiğine değinen ünlü girişimci, bu operasyonlar için yaklaşık 1000 uzay aracına ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Musk, gerçekçi bir şekilde planlanacak söz konusu hamlenin yaklaşık 20 yıl süreceğini aktardı.

SpaceX ve Tesla gibi projeleriyle tüm dünyada adından sıkça söz ettiren ünlü girişimci Elon Musk, insanlığın uzay ideallerine ilişkin de birçok hayalini farklı vesilelerle paylaşıyor. Mars’a gitmek de Musk’ın üzerinde durduğu konulardan biri.

NASA, uzay misyonları açısından 2024’ü stratejik bir dönüm noktası olarak belirdi. SpaceX de 2022’ye kadar Mars’a yönelik bir operasyon planladıklarını açıklamıştı.

Elon Musk daha önce de Mars’a iniş için 2024 yılından bahsetmişti. Ancak gerçekçi bir bakışla ne 2024’ün ne de 20 yıl sonra diye tabir edilen periyodun Mars’ta ilk “sürdürülebilir şehri” kurmak için yeterli olmayacağı, en azından şimdiki duruma göre, açık.

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-mars-kurulacak-sehir-hakkinda-konustu

Monday Morning Goods No: 230

Bu MMG'de

Hava Taksi Volocopter’in İlk Durağı Singapur’da Açıldı

Dikey kalkış yapabilen elektrikli hava taşıtı Volocopter, yer operasyonunu yürüteceği Voloport'u Singapur'da hizmete sundu.

Facebook Şirket Logosunu Değiştiriyor!

Facebook yeni bir şirket logosuna geçiş yaparak kendini, kendi ürünü olan sosyal ağ Facebook’tan farklılaştırıyor.