Hava Taksi Volocopter’in İlk Durağı Singapur’da Açıldı

Dikey kalkış yapabilen elektrikli hava taşıtı Volocopter, yer operasyonunu yürüteceği Voloport'u Singapur'da hizmete sundu.

Dikey kalkış yapabilen elektrikli hava taşıtı Volocopter, yer operasyonunu yürüteceği Voloport’u Singapur’da hizmete sundu.

2011’de hayata geçen elektrikli hava taşıtı Volocopter, Kuzey Amerika lansmanını 2018’de CES’te yapmıştı. Dikey kalkış yapabilen ve şehir içinde taksi alternatifi ulaşım amaçlayan Volocopter’in kurucusu Alexander Zosel Web Summit 2019’da son başarılarını paylaştı. Uçan araç konsepti ile son kullanıcıya yönelik şehir içi ulaşım hizmeti sunacak.

Volocopter, şehir içinde özellikle yoğun trafiğin olduğu yerlere daha hızlı ulaşım için bir alternatif sunmak istiyor. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için Alexander Zosel gerçekleştirmeleri gereken üç basamak olduğunu söyledi.

Bunlardan ilki; karbon emisyonu olmayan, güvenli ve sessiz bir hava taşıtı. Volocopter tam olarak bu tanıma uyan bir araç. Dikey kalkış yeteneği sayesinde bir piste ihtiyaç duymuyor ve her yere iniş yapabiliyor. Elektrikli olduğu için de fosil yakıt tüketmiyor ve motor gürültüsü yaratmıyor.

İkinci adım, fiziksel olarak şehir planlamasına bu aracın dahil edilmesi ve altyapının hazırlanması gerekiyor. Gökdelen, AVM, otoyol, marina gibi alanlara iniş pistleri kurulması, havacılık konusunda düzenlemelerin yapılması bu sürecin bir parçası. Bu hedefle Singapur’da açtıkları Voloport, Volocopter’lerin iniş kalkışları için tasarlanmış.

Günün belli saatlerinde shuttle gibi servis olacak olan taşıta ek olarak ticari helikopter ve kurtarma helikopteri gibi araçların da kullanımına sunulacak. Voloport’un Singapur’da prototip aşamasında. Burada kazanılan öğreniler gelecek istasyonların geliştirilmesinde kullanılacak.

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/hava-taksi-volocopter-in-ilk-duragi-singapurda-acildi-web-summit-2019/

Monday Morning Goods No: 230

Bu MMG'de

Yandex’in akıllı asistanı “Alisa” Türkiye’de!

Türkiye’nin popüler navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon kullanıcılarının daha zengin bir Navigasyon deneyim yaşamasını sağlayacak bir yenilik sunuyor.

Elon Musk, Mars’ta kurulacak şehir hakkında konuştu

Kırmızı gezegende sürdürülebilir bir temel oluşturmak için zaman çizelgeleri ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Musk’ın bu projesi tüm dünyada büyük heyecan yarattı.