Facebook’a “downvote” butonu geliyor

Facebook, kullanıcıların rahatsız oldukları yorumları bir daha görmemelerini sağlamak için "downvote" butonunun devreye sokuyor. İlk bakışta bir "beğenmeme" butonu olarak gözükse de tamamen farklı bir işlevi olan özellik şimdilik ABD'de az sayıda kullanıcı tarafından kullanılabiliyor.

Yeni buton, “beğenmeme” anlamı taşımıyor.

 Kullanıcılar arasındaki sağlıklı etkileşimi teşvik etme niyetindeki Facebook, yorumlarda “downvote” butonunu test etmeye başladı. Reddit’te uygulanan topluluk kontrollü yorum sistemine benzer bir mekanizma üzerinde çalışan Facebook’un sunmayı planladığı bu yeni özelliğin, yıllardan bu yana Facebook’a eklenmesi beklenen “beğenmeme” butonu olmayacağını belirtelim. Sosyal medya ağında yer alan kamuya açık yorumlarda konumlandırılacak “downvote” butonu, kuşku uyandıran yorumların işaretlenmesine yönelik olacak.

 Rahatsız edici bir yorum ile karşılaşan bir Facebook kullanıcısı, “downvote” butonuna tıklamasının ardından söz konusu yorum ile bir daha karşılaşmayacak. Fakat mesele bu kadarıyla sınırlı değil. “Downvote” butonunun aktifleştirilmesinin ardından aynı kullanıcıya söz konusu yorumun saldırgan, yanıltıcı ya da konuyla alakasız olup olmadığı sorulacak. Bir yorumun ne kadar “downvote” aldığı, Facebook kullanıcıları tarafından görüntülenemeyecek. Test aşamasındaki özelliğin “beğenmeme”den ziyade geri bildirim sağlayacağını söyleyen bir Facebook yetkilisine göre “downvote” özelliğinden şimdilik sadece ABD’de sınırlı sayıda kullanıcı faydalanabiliyor.

Kaynak: The Verge

Kaynak: http://www.mediacatonline.com/facebooka-downvote-butonu-geliyor/

Monday Morning Goods No: 139

Bu MMG'de

Milyon dolarlık bütçelere taş çıkartan yapay zeka: FakeApp

Justice League filmindeki Superman'ın CGI ile silinmesi gereken bıyığı, 300 milyon dolarlık bütçeye rağmen tam olarak silinememiş ve alay konusu olmuştu. Öyle ki, Deadpool 2 fragmında bile bu olaya gönderme yapılıyor. Son zamanlarda sıkça duyuan FakeApp isimli yapay zeka ise bunun basitçe yapılabileceğini gösteriyor.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ