Facebook’un yeni cihazı “Portal”

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, kendi görüntülü sohbet cihazı Portal'ı önümüzdeki hafta duyuracak.

Mashable’ın Cheddar.com’a dayandırdığı habere göre, Oculus’u satın alarak ilk kez tüketici elektroniği işine giren Facebook‘un bu yöndeki ikinci adımı olarak nitelendirilen görüntülü sohbet (video chat) cihazı Portal haftaya tanıtılacak.

Amazon’un Echo Show’una benzeyen Portal‘ın iki farklı ekran boyuyla piyasaya çıkması bekleniyor. Büyük boyun 400 dolar, küçük olanın 300 dolar civarında olması da tahminler arasında. Eco Show ise 230 dolar.

Portal’ın geçen Mayıs ayında şirketin F8 konferansında görücüye çıkması bekleniyordu ama Cambridge Analytica skandalı nedeniyle lansman tarihi ertelendi. Bunun nedeni, Facebook’a duyulan güvenin skandalla sarsılması. Portal’ın kullanımı ise belirli oranda bir güven gerektiriyor çünkü yapay zekâ kullanan cihaz ekranda gördüğü yüzleri tanıyor ve oda içinde hareket ettikçe onları takip ediyor.

Alexa ses asistanı entegrasyonu da olacak cihaz, kullanıcıların müzik dinlemelerini, video izlemelerini, yemek tarifi gibi çeşitli bilgilere ulaşmalarını mümkün kılacak.

Kaynak: https://digitalage.com.tr/facebook-yeni-cihazini-onumuzdeki-hafta-tanitacak/

Monday Morning Goods No: 171

Bu MMG'de

Amazon Türkiye resmen açıldı!

E-ticaret devi Amazon’un Türkiye’ye geleceği bir süredir konuşuluyordu. Yaz aylarında başlamayı planladığı Türkiye operasyonlarını bir süre bekleten Amazon sonunda Türkiye pazarına girdi.

Google’ın Trafalgar Aslanı, şiir yazacak

Google'ın Trafalgar Meydanı'na yerleştirdiği bir aslan heykeli, önünden geçenlere yapay zeka yardımıyla "şiir oluşturacak"!