Facebook’un yeni özelliği ile spoiler verenler tarih oluyor!

Facebook yeni sunacağı Snooze Keywords hizmeti ile seçtiğiniz kelimeleri içeren gönderilerin 30 güne kadar size gösterilmesini önleyecek.

Bugün Facebook, kullanıcıların işaretledikleri anahtar kelimeleri içeren herhangi bir içeriği, 30 güne kadar geçici olarak gizlemelerine olanak tanıyan bir erteleme seçeneğini test ettiğini açıkladı. Test edilen özellik, şu anda küçük bir kullanıcı grubuna verilmiş durumda ve size de bu imkan sunuldu ise bir gönderinin sağ üst menüsünde yer alan seçeneklerde görünecektir.

Özellikle dizi ve filmler hakkında sosyal medya üzerinden verilen spoilerlar oldukça can sıkmaktadır. Bazı kişiler art niyetle bu paylaşımı yaparken bazıları da yanlışlıkla spoiler verebilmektedir. Artık Facebook’un yeni özelliği sayesinde filmin veya dizinin içeriği ile ilgili anahtar kelime girerek, bunlarla ilgili gönderileri görmekten kurtulabileceksiniz.

Yeni özelliğin dezavantajlarından biri ise Facebook’ta seçtiğiniz anahtar kelimelerin manuel olarak girileceği bir yer olmaması. Ertelemek için bir anahtar kelime belirlemek üzere, söz konusu kelimeyi içeren bir gönderi bulmanız ve ardından yayının açılır menüsünden “Bu yayındaki anahtar kelimeleri ertele” seçeneğini işaretlemeniz gerekmekte.

Manuel seçme imkanı olmaması özelliğin işlevini biraz düşürmüş gibi görünüyor. Ancak Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, gelecekte tekrarlanan bir liste gibi bir anahtar kelime erteleme seçeneği veya haber kaynağı tercihleri’nde bir tercih edilen erteleme seçeneği gibi diğer seçeneklerin düşünüldüğünü aktardı. Anahtar kelime erteleme özelliği yalnızca normal gönderilerde çalışmaktadır ve reklamlar uygulamadan muaftır.

Kaynak: http://www.webtekno.com/facebook-tan-spoiler-onleyici-kelime-gizleme-secenegi-geliyor-h48679.html

Monday Morning Goods No: 159

Bu MMG'de

Facebook’un drone ile internet projesi sona erdi

Facebook, Aquila adını verdiği drone’u ile dünyanın ücra noktalarına yüksek hızda internet bağlantısı götürmeyi amaçlamıştı. Ancak söz konusu projede hedeflerine ulaşamayan şirket, kendi drone’larını tasarlamayı ve üretmeyi bırakacağını açıkladı.

ALS hastalarına seslerini geri vermek

Project Revoice, Ice Bucket Challenge'ı başlatan isimlerden Pat Quinn'e hastalık nedeniyle kaybettiği sesini geri vermeyi amaçlıyor.