ALS hastalarına seslerini geri vermek

Project Revoice, Ice Bucket Challenge'ı başlatan isimlerden Pat Quinn'e hastalık nedeniyle kaybettiği sesini geri vermeyi amaçlıyor.

Ice Bucket Challenge, tüm dünyada ALS hastalığını gündeme getirmeye başarmış bir internet meydan okumasıydı. YouTuber’lardan internet ünlülerine politikacılardan pop yıldızlarına herkesin ilgisini çeken bu hareket ile insanlar kafalarından aşağı kova dolusu buz dökerken bağışlar artmış, hepimiz ALS hakkında bilgi sahibi olmuştuk.

Yavaş yavaş ilerleyerek hareket, konuşma ve en aşamada ise nefes almayı etkileyen bu sinir sistemi hastalığıyla savaşanlardan biri de Ice Bucket Challenge hareketini başlatan isimlerden biri olan Pat Quinn. 2013 yılında ALS teşhisi konan ve hastalığın bilinirliğinde önemli rol oynayan Quinn, bugün yürüme ve konuşma yetisini kaybetmiş durumda. Cannes Lions’da Creative Data kategorisinde Gold ve Grand Prix for Good alan “Project Revoice” ise Pat Quinn’e sesini geri vermeyi amaçlıyor.

Bir İnsanın Kendi Sesi Dijital Olarak Nasıl Yaratılır?

Yaratıcı ayağını BWM Dentsu’nun üstlendiği projede, teknoloji şirketi Lyrebird ile çalışılmış. Yine Creative Data kategorisinde gördüğümüz JFK Unsilenced projesinde olduğu gibi burada da bir insanın, Pat Quinn’in sesi yeniden yaratılmış. Bunun için de Quinn’in ALS ve Ice Bucket Challenge hakkındaki konuşmaları ve kayıtları kullanılmış. Ses klonlama teknolojisi adı verilen çığır açıcı bir teknoloji sayesinde de bir insanın sesinin özü diyebileceğimiz o tını Quinn’in sesi için dijital olarak yeniden yaratılmış.

ALS_bwm dentsu_project revoice_cannes lions 2018_bigumigu_5

Bu çalışma; ALS hastalarının iletişim kurarken standart, yapay ve robotik bilgisayar sesleri yerine kendi sesleriyle konuşabilmesinin önünü açıyor. Çok yakında bu projeden öğrenilenler ışığında geliştiren uygulamanın da lansmanı yapılacak. Bu sayede tüm ALS hastalarının ses bankacılığına başlayabilecekler ve konuşma yetilerini kaybetmeleri durumunda onları yeniden seslerine kavuşturacak malzemeyi önceden hazırlamış olacaklar.

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/als-hastalarina-seslerini-geri-vermek-cannes-lions-2018/

Monday Morning Goods No: 159

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Facebook’un drone ile internet projesi sona erdi

Facebook, Aquila adını verdiği drone’u ile dünyanın ücra noktalarına yüksek hızda internet bağlantısı götürmeyi amaçlamıştı. Ancak söz konusu projede hedeflerine ulaşamayan şirket, kendi drone’larını tasarlamayı ve üretmeyi bırakacağını açıkladı.