Yapay zeka bu sefer hırsızların peşinde

Japonya'nın yeni devreye soktuğu yapay zeka destekli kameralar, çeşitli marketlerdeki hırsızlık ve şüphe dolu aktiviteleri tespit ederek mobil uygulama aracılığı ile mekan sahiplerini uyarıyor.

Çin’in yeni nesil yapa zeka teknolojilerine herkesten daha çabuk adapte olacağını tahmin ediyorduk. Nitekim birkaç aydır vatandaşların yapay zeka destekli puanlama sistemiyle derecelendirileceği ve vatandaşlık haklarının ne kadarından faydalanabileceklerini de bu sistemin belirleyeceğini sizlerle paylaşıyoruz.

Ancak gelen haberlere göre Japonya bu konuda çok daha somut adımlar atıyor. “AI Guardman”  adı verilen ve Yapay Zeka Koruması diye de adlandırabileceğimiz bu sistem gerçekten mükemmel çalışıyor. Dükkanlardan çalınan ürünler bir kenara, olmadık şekilde yerleri değiştirilen ürünler konusunda dahi market sahipleri uyarılıyor.

Videodan da görebileceğiniz gibi Japonya’nın sistemi çok daha sonuç odaklı ve caydırıcı görünüyor. Vatandaşların anlamlandırmakta zorlanacağı ve kompleks puanlama sistemleri yerine, herhangi bir suça karıştıklarında bunun %100 fark edileceği fikriyle yaşaması çok daha makul görünüyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/japonya-daki-hirsizlar-yapay-zekali-kameralar-sayesinde-sucustu-yakalaniyorlar-h48660.html

Monday Morning Goods No: 159

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Facebook’un drone ile internet projesi sona erdi

Facebook, Aquila adını verdiği drone’u ile dünyanın ücra noktalarına yüksek hızda internet bağlantısı götürmeyi amaçlamıştı. Ancak söz konusu projede hedeflerine ulaşamayan şirket, kendi drone’larını tasarlamayı ve üretmeyi bırakacağını açıkladı.