“Feminist” Monopoly sosyal medyadan tepki çekti

Popüler kutu oyununun yeni versiyonu Ms. Monopoly’i (Bayan Monopoly) piyasaya süren şirket Hasbro, oyunu kadınların güçlenmesine katkı sunmak için çıkardıklarını duyurdu. Ancak kadın oyunculara erkeklerden daha fazla para veren oyun, sosyal medya kullanıcılarının eleştirileri oklarına hedef oldu

Kutu oyunu Monopoly’nin yeni “feminist” bir versiyonu üretildi. Oyunda kadın oyuncular “çocuklara cinsiyetler arası ücret farkını öğretmek” amacıyla erkeklerden daha fazla para alıyor.  Oyun esnasında başlangıç noktasını geçen kadın oyuncular 240 birim, erkeklerse 200 birim para alıyor.

Hasbro açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bugüne kadar keyfini erkeklerin sürdüğü ayrıcalıkları kadınlara geçirerek oyuna eğlenceli bir yenilik ekledik. Merak etmenize de hiç gerek yok eğer erkekler oyunu doğru oynayabilirlerse kadınlardan daha fazla para kazanabilirler.”

 

Hasbro Gaming’in Uluslararası Marka Strateji ve Pazarlama Bölümü Kıdemli Genel Müdürü Jen Boswinkel, niyetlerinin kadınların oyuna avantajlı başlaması olduğunu söyledi.

Oyuncular mülk satın almak yerine Wi-Fi, güneş enerjisiyle ısıtma, “modern korse ve çikolata parçacıklı kurabiye” gibi kadınların icat ettiği buluşlara yatırım yapıyor. Kadın oyuncuların kodese girme, lüks vergisi ödeme ve şans kartı çekme riski hala bulunuyor. Oyuna ayrıca halter, bardak, jet uçağı, kol saati ve beyaz şapka gibi yeni simgeler de eklendi.

Oyun cinsiyetler arası ücret farkını gündeme getiriyor ve şakayla karışık bir şekilde oyun alanında eşitlik yaratabilmek için eninde sonunda kadınların daha fazla para alması gerektiğini ileri sürüyor.

Sosyal medya: Marka “duyar kasıyor”

Gazeteci Annika H. Rothstein, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Sanırım bu ilerici yeni Monopoly denemesi kadınların ayrıcalıklı uygulamalar ve yardım olmazsa kazanamayacağını söylüyor? Gerçekten de feminist olmanın yolu…” dedi.

Kadınların bilgisayar algoritmasını, DNA ve kök hücre izolasyonunu keşfetmesine rağmen oyunun çikolata parçacıklı kurabiye ve korseye yoğunlaşması tepki çekti.

Camie Pickett adlı kullanıcı, “#Hasbro kadın düşmanlığıyla her şeyi mahvetti. Onlara göre kadınlar gayrimenkul zengini olamaz ve sadece çikolatalı kurabiyeleri, güneş enerjili ısıtmayı ve modern korseyi önemserler. Ne rezillik ama. #MsMonopoly” diye yazdı.

Kaynak: Independent

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/feminist-monopoly-sosyal-medyadan-tepki-cekti/

Monday Morning Goods No: 222

Bu MMG'de

Instagram’ın hikayeler için Snapchat’ten sonraki yeni ilhamı TikTok

Sosyal ağlardaki trendlerin değişimi baş döndürücü hızla ilerlerken Instagram, Snapchat'ten sonra hikayeleri için şimdi de TikTok özelliklerini platformuna eklemeye hazırlanıyor.

Jack Ma Alibaba’ya veda ediyor

Alibaba Group Yönetim Kurulu Başkanı Jack Ma görevinden bugün ayrılacak.