Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldığını duyurdu!

ABD'nin Huawei firmasının ürettiği telekomünikasyon ekipmanlarının ABD merkezli şirketler tarafından kullanılmasını yasaklamasının ardından konuyla ilgili ilk büyük hamle ise Google'dan geldi.

Paylaşılan bilgilere göre anlaşmanın askıya alınmasıyla birlikte Huawei, Google servisleri, Android güncellemeleri ve Play Store‘a erişemeyecek.

Android’in açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğunu da hatırlatalım. Kısacası Huawei eğer isterse Android’in açık kaynak kodlu halini kullanabilir. Fakat Google’ın sunduğu hizmetleri ise kullanamaz. Bu da yazılım anlamında oldukça kısıtlı bir işletim sistemi kullanılmasına neden olabilir.


sahibiyseniz endişe etmenize gerek yok telefonunuz Google servislerini kullanmaya devam edecek.

Şu an için Huawei tarafından bir açıklama yapılmadığını da belirtelim. Huawei’in karşısında iki seçenek var gibi görünüyor. Bunlardan ilki Android’in açık kaynak kodlu sürümünü kullanarak akıllı telefonlar üretmeye devam etmek. İkincisi ise Huawei’in kendi yazılımını hazırlayarak yeni bir işletim sistemi olarak kullanması.

Google’ı Intel, Qualcomm ve Broadcom takip etti

Tabii ki bu kararın Çin için üretilen Huawei modellerini pek etkilemeyeceğini da belirtelim. Hatırlatmak gerekirse pek çok Google servisi Çin’de yasaklı konumda. Bu nedenle Çin‘deki akıllı telefonlar bu durumdan etkinlenmeyecek gibi görünüyor. Fakat Avrupa bölgesinde satılan Huawei modellerin geleceğinin ne olacağı ise belirsiz.

Son olarak Google’ın ardından ABD’nin önemli işlemci üreticilerinden olan IntelQualcomm ve Broadcommarkalarının da Huawei ile olan anlaşmalarını askıya aldıklarını da belirtelim.

Kaynak: https://webrazzi.com/2019/05/20/google-huawei-ile-olan-is-birligini-askiya-aldigini-duyurdu/

Monday Morning Goods No: 205

Bu MMG'de

Mobilet kapanıyor!

Doğuş Grubu’nun 2017 doğumlu online bilet satış platformu Mobilet, 30 Haziran'da kapanıyor.

Spotify, Instagram Stories benzeri bir özellik test ediyor

Snapchat ile başlayan ''Stories'' furyasından sonra Spotify'da beta olarak ''Storyline'' adını verdiği bir özelliği test ediyor.