Google ve Apple’dan corona virüsü takip sistemi

Corona virüsü nedeniyle birçok şirket devletlerle birlikte yeni çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Google ve Apple corona virüsü takip sistemi geliştirmek için ortak çalışma yapacağını açıkladı.

Apple, bugün corona virüsü salgınına karşı hükümetler ve sağlık kuruluşlarına yardımcı olabilmek için Google ile anlaşma yaptığını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Google, corona virüsü ile ilgili tekrar gündeme gelmişti.

Google ve Apple corona virüsü takip sistemi geliştirecek

Apple Newsroom web sitesinde yayınlanan açıklamada “Google ile yürüteceğimiz ortak çalışmada Bluetooth teknolojisini kullanarak sağlık kuruluşları ve hükümetlerin iş yüklerini azaltmayı planlıyoruz. Kişilerin daha kolay bir şekilde izlenebilmesi için API geliştireceğiz. İkinci aşama olarak Bluetooth tabanlı kişi izleme sistemi geliştirilecek, yeni geliştirilecek sistem ile daha fazla kişiye hitap edeceğiz.” ifadeleri yer aldı.

Geliştirilecek olan sistemler sayesinde kullanıcıların anlık konumları herhangi bir veri ihlali gerçekleştirilmeden yetkililere bildirilebilecek. İki şirket de “Daha önce birlikte çalışmak için hiç bu kadar önemli bir ana tanıklık etmemiştik.” açıklamasında bulundu.

Geliştiriciler, hükümetler ve sağlık kuruluşları ile ortak çalışmalar yürüterek salgın hızının azalmasını daha sonra da kontrol altına alınmasını sağlamayı hedeflediklerini belirten yetkililer, ilk aşamanın Mayıs ayında tamamlanacağını belirtti.

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-ve-apple-corona-virusu-takip-sistemi-gelistirecek

Monday Morning Goods No: 252

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Bir Kullanıcı Arayüzü Olarak Sprey Boya

MIT laboratuvarından bir grup araştırmacı SprayableTech adı verilen spreyle etkileşimli yüzeyler oluşturmasını sağlayan bir sistem geliştirdi.