WhatsApp’tan mesajlara yeni sınırlama!

Corona virüs salgınıyla birlikte artan yanlış ve teyit edilmemiş bilgiler aynı zamanda pek çok kişi tarafından bilinçsizce paylaşılıyor. WhatsApp, bugün mesajların iletilmesine yeni sınırlar getireceğini bildirdi.

Bugünden itibaren, beş veya daha fazla kişiye gönderilen iletiler artık yalnızca tek bir kişiye iletilebilecek. WhatsApp mesajlara sınırlama getirerek, yanlış bilgilerin gönderilmesinin hızı biraz olsun yavaşlatılacak.

WhatsApp mesajlara sınırlandırma getirdi

WhatsApp, yanlış bilginin yayılmasını engellemek için çalışmalara devam ediyor. WhatsApp’in son hamlesi ise mesaj paylaşımı konusunda ek kısıtlamalar getirmek üzerine. Popüler mesajlaşma servisi, kullanıcıların, mesaj yönlendirken yeni bir sınırla karşı karşıya kalacağını söyledi. Bundan böyle bir kullanıcı, beş kereden fazla yönlendirilen bir mesaj alırsa, aynı anda yalnızca tek bir sohbete gönderebilecek.

2019’da 5 olan sınır bu yıl 1’e düştü

WhatsApp, pek çok kullanıcının faydalı bilgiler, anlamlı buldukları komik videolar, capsler ve daha fazla gönderiyi birbirleriyle paylaştığının farkında olduğunu özellikle son zamanlarda bu kullanımın gittikçe daha da arttığını belirtti. Şirket, kullanıcıların, yanlış bilginin yayılmasına ister istemez sebep olabildiğini ve bu yönde önemli bir artış gördüğünü belirtti. Dolayısıyla önlem olarak bu sorunu yavaşlatmak isteyen şirket, mesaj sınırı konusunda çalışmalara başladı.

Örneğin, 2018 yılına kadar, kullanıcılar bir kerede 250 gruba bir mesaj iletebilirken yine aynı yıl bu sayı 20’ye düşürüldü. 2019’da 5’e düşen bu sınır ve şimdi ise 1 taneye dönüştü. WhatsApp, bu önlemlerin dünya çapında mesaj iletimini yüzde 25 azalttığını söylüyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/whatsapp-mesajlara-yeni-sinirlama

Monday Morning Goods No: 252

Bu MMG'de

Google ve Apple’dan corona virüsü takip sistemi

Corona virüsü nedeniyle birçok şirket devletlerle birlikte yeni çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Google ve Apple corona virüsü takip sistemi geliştirmek için ortak çalışma yapacağını açıkladı.

Bir Kullanıcı Arayüzü Olarak Sprey Boya

MIT laboratuvarından bir grup araştırmacı SprayableTech adı verilen spreyle etkileşimli yüzeyler oluşturmasını sağlayan bir sistem geliştirdi.