Google, artırılmış gerçeklik teknolojisini web tarayıcılarına taşıyor

Google, son projesi olan Article ile kullanıcıların bilgisayarda ve mobil cihazlarda üç boyutlu modelleri gerçek ortamlarda görüntüleyebilmelerini hedefliyor.

Google, web tarayıcıya eklenen 3B nesnelerin, artırılmış gerçeklikle gerçek dünyaya eklenebildiği bir prototip geliştiriyor.

Önümüzdeki aylarda Android ve iOS cihaz kullanıcılarının artırılmış gerçeklik deneyimini daha derinlemesine yaşamaya başlayacağını müjdeleyen Google, web tarayıcısında dijital objelerin gerçek dünyada istenilen yere yerleştirilmesini sağlayan bir prototip üzerinde çalışıyor.

Artırılmış gerçekliği web platformuna taşımaya hazırlanan Google, “Article” ile makalelere, konuyla ilgili 3B görseller ekleyecek ve eklenen görseller, artırılmış gerçeklikle birlikte gerçek hayata yerleştirilebilecek.

Prototip aşamasında olan çalışmada, makaleye 3B fotoğraf şeklinde eklenmiş bir astronot kostümü çiziminin artırılmış gerçeklikle odanın istenilen yerine yerleştirilebildiğini görüyoruz. Gerçek dünyaya sürüklenip bırakarak eklenen 3B objenin yüksekliği ve genişliği de iki parmakla kenarlardan çekerek ayarlanabiliyor.

Hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarda çalışan teknoloji, geleceğin artırılmış gerçekliği destekleyen web tarayıcıları hakkında da ipucu veriyor.

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/google-web-tarayicidaki-3b-modelleri-gercek-dunyaya-eklemeyi-test-ediyor/

Monday Morning Goods No: 138

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Harcadığı megabyte’ların hesabını tutanlara: YouTube Go

Youtube'un sadeleştirilmiş hali olarak ortaya çıkan Youtube Go, videoları indirip izleme, internet kullanmadan cihazlar arası transfer gibi özellikler sunuyor. Mobil verinin pahalı olduğu ülkelerde video içeriklere daha rahat ulaşılmasını hedefleyen uygulama sadece Android cihazlarda kullanılabiliyor.