iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri Almanya’da yasaklandı

Çin’de bazı iPhone modellerinin satışının durdurulmasına yönelik karar aldıran Qualcomm, bu kez de Almanya’da zafer kazandı. Açılan dava sonucu verilen karara göre iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin satışı askıya alındı.

Teknoloji devi Apple ile çip üreticisi Qualcomm arasındaki dava savaşı kızışıyor. Geçen haftalarda bazı iPhone’nin Çin’deki satışlarına ihtiyati tedbir kararı gelmesinden sonra Apple’a bir darbe de Almanya’dan geldi. Münih mahkemesi, iPhone’un bazı modellerinde Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin verimli kullanımını sağlayarak pil ömrünü uzatan bir özellik kullanıldığını tespit edildi. Açılan davayı dün karara bağlayan mahkeme, iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinin Almanya’da satışa sunulması, satışı ve ithaline kalıcı tedbir kararı aldı. Yani Apple’ın Almanya’da söz konusu modelleri satması yasaklandı.

Karar, Qualcomm’un Apple’ın neden olduğu potansiyel zararı açıklaması ve Apple’ın temyiz talebinin sonuçlanmasıyla birlikte uygulanabilir hale gelecek. Mahkeme, Apple’ın daha sonra hesaplanacak parasal zararı karşılamakla yükümlü olduğuna hükmederken, ayrıca Qualcomm’a bu cihazlardan kaynaklanan gelirleri de içeren tüm satış ve kâr rakamları dahil Apple’dan talep etme hakkını da verdi. Qualcomm’un Başkan Yardımcısı ve şirketin baş avukatı olan Don Rosenberg, geçen iki hafta içinde iki farklı ülkenin iki saygıdeğer mahkemesinin, Qualcomm’un patentlerin değerini onayladığını ifade etti.

“Hayal kırıklığına uğradık”

Almanya’da verilen karar sonrası Apple yönetiminden hızlı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Elbette bu karar ile hayal kırıklığına uğradık ve temyize gitmeyi planlıyoruz” denildi. Açıklama, şu şekilde devam etti: “Tüm iPhone modelleri, Almanya’daki operatör mağazaları ve bayiilerden 4 bin 300 noktasında satışta kalmaya devam edecek. Temyiz süresince iPhone 7 ve iPhone 8 modelleri Apple’ın Almanya’da bulunan 15 mağazasında satışta yer almayacak. iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr modellerinin satışı mağazalarımızda de devam edecek.” Alman araştırma şirketi analistlerine göre Almanya iPhone modelleri için önemli bir pazar. Yılda 24 milyon akıllı telefon modelinin satıldığı Almanya’da iPhone’un pazar payı yüzde 37 civarında.

Ancak karar etkilenen modellerin eski iPhone modelleri olması Apple’ın avantajına bir durum olarak gösteriliyor. Çünkü söz konusu modellerin 2018 yılı içindeki toplam satış payının yüzde 20’yi geçmediği paylaşılan bilgiler arasında. Apple’ın yeni modelleri olan iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr’ın şu anda Almanya’da en çok satılan modeller olduğu da belirtiliyor. Ancak Apple için asıl tehlike ise kararın Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında uygulamasıyla başlayacak. Buna göre Almanya’da sonuçlanan davanın emsal olarak diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de değerlendirilebileceği ve söz konusu iPhone modellerinin tüm Avrupa ülkelerinde satışının durabileceği ifade ediliyor.

Qualcomm 1.34 milyar Euro’luk kefalet bonosuna imza attı

Qualcomm Incorporated, Almanya’da 20 Aralık’ta sonuçlanan mahkemenin aldığı kararın uygulamaya sokulması için 1.34 milyar Euro’luk kefalet bonosuna imza attığını duyurdu. Mahkeme kararını, Qualcomm’a karşı patent ihlali bulunan, Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin verimli kullanımını sağlayarak pil ömrünü uzatan özelliğin kullanıldığı tüm iPhone’ların satışa sunulması, satışı ve ithalini yasaklama yönünde vermişti. Mahkeme aynı zamanda, Apple’ın patent ihlali bulunan iPhone’ların üçüncü parti yetkili satıcılardan da geri çekilmesini emretmişti.

Kaynak: http://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/iphone-7-ve-iphone-8-modelleri-almanyada-yasaklandi/

Monday Morning Goods No: 186

Bu MMG'de

Birleşik Krallık Ordusu’ndan gençlere davetiye

Birleşik Krallık Ordusu, 16 – 25 yaş arası gençleri cezbetmek ve orduya katılımlarını sağlamak adına kapsamlı bir kampanya yayınladı.

Bird Box Challenge, Netflix’in başına bela oldu!

Post apokaliptik bir dönemde geçen ve ana karakterlerin korkutucu bir dış güçten gözlerini bağlayarak kaçmaya çalıştığı Netflix’in korku filmi Bird Box’ın ardından başlayan “Bird Box Challange”, Netflix’i korkutuyor.