Kumsalı doodle’layan çizim robotu

Kendin yap elektronik projeleriyle tanınan İspanyol YouTuber Ivan Miranda da kumsala çizim yapan Sand Drawing Robot adlı projesiyle ses getirdi.

Yaratıcıların rollerini çalan yazıcılara ve yazıcı gibi çalışan robotlara son dönemde sık sık rastlıyoruz. Çimlerinize istediğiniz deseni çizen Grassffiti, selfie’leri Einstein’ın el yazısıyla çizen robotik kol, duvarlarınıza istediğiniz şeyi yazıp çizebilen Scribit ve hatta şipşak dövme yazıcısı Prinker aklımıza kazınan örneklerdendi. Kendin yap elektronik projeleriyle tanınan İspanyol YouTuber Ivan Miranda da kumsala çizim yapan Sand Drawing Robot adlı projesiyle ses getirdi.

Kuma çıktı alan 2B bir yazıcı gibi

Ivan Miranda, YouTube kanalında her hafta teknolojik kendin yap projeleri paylaşıyor. Çalışmalarında; dijital üretim, 3B baskı, elektronik, ağaç işleri, alet yapımı, metal işleme, spor ve benzeri alanlardan beslenen bir mucit diyebiliriz onun için. Projeleri için Patreon üzerinden destek toplamaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta paylaştığı projesi Sand Drawing Robot, Miranda’nın en çok dikkat çeken işlerinden oldu. Bir 2B yazıcıya benzer şekilde çalışan robot, kendi kılavuz rayı üzerinde aşağı ve yukarı hareketlerle gidip gelen koluyla kumu kazarak çıktı alıyor. Kılavuz ray da çizim yapılan alan üzerinde hareket ederek kolun yüzey üzerinde gereken alana erişebilmesini sağlıyor.

Kumsalı Doodle’layan Çizim Robotu

Ivan Miranda’nın Instagram paylaşımlarına da göz atmanızı öneririm. Zira projelerinin yapım aşamasına dair pek çok şeyi orada görmek mümkün.

Sand Drawing Robot, yazın plajda gerçekleştirilen etkinlikler için kullanışlı bir araç haline gelebilir ve kumun bir tanıtım mecrası ya da bilgi ekranı gibi kullanılmasını sağlayabilir. İşin bir de sanatçıları ilgilendiren yönü var elbette. Kuma çizim yapan sanatçıların yapıtlarına rastlamışsınızdır. Bir tür arazi sanatı olan bu alan gerçekten büyüleyici işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Belki de gelecekte sanatçılar gelecekte yalnızca masa başında çizim yapacak ve işin hayata geçirilme kısmını robot yazıcılara devredecek. Siz ne dersiniz?

 

Kumsalı Doodle’layan Robot YazıcıKumsalı Doodle’layan Robot YazıcıKumsalı Doodle’layan Robot Yazıcı

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/kumsali-doodlelayan-cizim-robotu/

Monday Morning Goods No: 160

Bu MMG'de

Sony, YouTube’a film fragmanı yüklerken yanlışlıkla tüm filmi paylaştı

Dünyanın en büyük yapımcı şirketlerinden Sony Pictures, geçen yıl piyasaya çıkardığı "Khali the Killer"adlı filmin fragmanı yerine 'yanlışlıkla' tüm filmi YouTube'a yükledi. Altı saat sonra kaldırılan filmi bu süre içinde 11 bin kişi izledi.

Taksi ücretini şarkı söyleyerek ödemek ister miydin?

Temiz enerji firması Fortum; Singalong Shuttle projesi ile dünyanın ilk şarkı söyleyerek ödeme yapılabilen taksi hizmetini yarattı. Elektrikli otomobillerin sessizliğine dikkat çekmek için bir hazırlanan proje oldukça dikkat çeken bir işe imza attı.