Sony, YouTube’a film fragmanı yüklerken yanlışlıkla tüm filmi paylaştı

Dünyanın en büyük yapımcı şirketlerinden Sony Pictures, geçen yıl piyasaya çıkardığı "Khali the Killer"adlı filmin fragmanı yerine 'yanlışlıkla' tüm filmi YouTube'a yükledi. Altı saat sonra kaldırılan filmi bu süre içinde 11 bin kişi izledi.

Geleneksel yayıncılığın dijital yayıncılığa evrildiği günümüzde, NetflixBlu TV gibi dijital yayın platformları da popülaritesini günden güne artırmaya devam ediyor. Filmler, diziler telif haklarını bu tarz platformlarla paylaşınca da kullanıcılar için illegal yöntemler daha minimize oluyor.

Her ne kadar bu platformlar fazlasıyla tercih ediliyor olsa da yasa dışı yöntemler bir şekilde kendi varlığını koruyor. Sony de farkında olmadan, illegal olarak film izleme ekolüne bir taş daha eklemiş oldu. Şirket, bir filmin fragmanını YouTube’a yüklemek isterken yanlışlıkla tüm filmi platforma yükledi. Sony’nin yüklediği film, Khali the Killer, gerçek olaylara dayanan bir suç draması. 2017 yılında yayınlanan film, aynı yıl DVD formatında da basılmıştı.

Sony böyle bir hatayı nasıl yapabildi?

Açıkçası buna verilebilecek pek bir cevap yok. Muhtemelen şirketin çalışanı dalgınlıkla, belki de bilinçli olarak bu filmi YouTube’a yükledi. Eğer bilinçli bir şekilde bu eylemi gerçekleştirdiyse çalışanın arkasına yaslanıp olan biteni izlediğini söylemek mümkün. Khali the Killer’a dair internette çok fazla bilgi olmadığını da bu noktada belirtmekte fayda var.

Yani Sony, bunu tamamen PR amaçlı da gerçekleştirmiş olabilir. Çünkü Sony’nin bu hatayı fark edip filmi platformdan kaldırması tam 6 saat sürdü. Bu süre zarfında 11 bin kişi filmi çoktan izlemişti.

Sony’nin bu davranışı bilinçli olarak gerçekleştirilmişse ciddi anlamda başarılı bir PR çalışması diyebiliriz. Eğer bir bilinçsizlik söz konusu ise gerçekten bu noktada herkesin durup düşünmesi gerekiyor.

Kaynak: https://webrazzi.com/2018/07/04/sony-youtubea-film-fragmani-yuklerken-yanlislikla-tum-filmi-paylasti/

Monday Morning Goods No: 160

Bu MMG'de

Taksi ücretini şarkı söyleyerek ödemek ister miydin?

Temiz enerji firması Fortum; Singalong Shuttle projesi ile dünyanın ilk şarkı söyleyerek ödeme yapılabilen taksi hizmetini yarattı. Elektrikli otomobillerin sessizliğine dikkat çekmek için bir hazırlanan proje oldukça dikkat çeken bir işe imza attı.

Kumsalı doodle’layan çizim robotu

Kendin yap elektronik projeleriyle tanınan İspanyol YouTuber Ivan Miranda da kumsala çizim yapan Sand Drawing Robot adlı projesiyle ses getirdi.