Netflix, Bandersnatch için mahkeme karşısında!

Uzun süre gündemde kalmasının ve büyük bir kitlenin dikkatini çekmesinin ardından, Netflix, Black Mirror: Bandersnatch yüzünden mahkemelik oldu.

Black Mirror: Bandersnatch için Netflix’e dava açıldı!

Choose Your Own Adventure isimli kitabın ticari markasına sahip olan çocuk kitabı yayıncısı Chooseco LLC, interaktif bir film olan Black Mirror: Bandersnatch üzerinden Netflix’e dava açtı.

Cuma günü Vermont federal mahkemesinde açılan davaya göre, Selectco1980’lerden bu yana markayı kullanıyordu. Belirtmek gerekirse “Choose Your Own Adventure” yani Kendi Maceranı Seç isimli kitaplarının 265 milyondan fazlakopyasını sattı.

Davacı, Fox‘un şu anda Kendi Maceranı Seç serisine dayalı interaktif bir dizi geliştirmek için 2016’da bir seçenek sözleşmesi ve lisans alma işlemlerini yaptığını belirtirken, Netflix‘in böyle bir sözleşme içerisinde yer almamakla birlikte lisansını da almadığını iddia ediyor.

Netflix, Black Mirror: Bandersnatch yüzünden mahkemelik oldu! SDN-2

Chooseco LLC, Netflix’in dizide interaktif ilerleyişi kullanmayı bırakmasını isteyerek, dizinin akışını durdurma talebinde bulundu. Ek olarak, Chooseco şikayette ana karakter Stefan Butler’ın geliştirmek istediği video oyununuhazırlamaya başladığı sahneye de dikkat çekti. Babasına, oyunun kurgusal bir kitabın esasına dayandığını açıklayarak, filmde kitaptan bazı içeriklerin kullanıldığını iddia ediyor.

İhlal, seyreltme ve haksız rekabet iddiasında bulunan Chooseco’nun kazanması halinde, en az 20 milyon dolarlık bir tazminat alması bekleniyor. Netflix tarafından ise henüz resmi bir açıklama gelmedi. Netflix’in filmi kaldırıp kaldırmayacağı da büyük bir merak konusu.

Kaynak: https://shiftdelete.net/netflixe-black-mirror-bandersnatch-icin-dava

Monday Morning Goods No: 187

Bu MMG'de

Osmanlı döneminden 6.000’i aşkın fotoğraf internette erişime açıldı

Getty Research Institute, Pierre de Gigord Koleksiyonu içinden 6000’i aşkın Osmanlı dönemi fotoğrafını dijital arşive taşıdı.

Hyundai’dan ön camı navigasyona çevirecek hologram teknolojisi

Hyundai, WayRay isimli firma ile araçların ön camını hologramlı bir akıllı asistana dönüştürecek.