Sanal gerçekliğe dokunmak nasıl bir his?

HaptX, sanal gerçeklik içinde dokunma ve kavrama hissini veren dış iskeleti andıran bir eldiven.

ABD’nin Seattle şehrinde geliştirilen HaptX, geliştirdiği eldiven sayesinde gerçekçi dokunuş ve kuvvet geribildirimi sağlayarak, sanal gerçeklik deneyimini ileriye taşıyor. Eldiven, dış iskeleti sayesinde her parmak için 1,8 kiloya kadar direnç kuvveti uygulayabiliyor ve üzerinde 130 geri bildirim noktası bulunuyor. Elde hissedilen dokunsal bildirim ve her parmaktaki geri bildirim kuvveti sayesinde, sanal gerçeklik deneyimine sanal cildinizi eklemiş oluyorsunuz. Bu sayede cismin boyunu, ağırlığını ve şeklini avuçlarınızın içinde hissedebiliyorsunuz. 2017 senesinde yaptığımız haberde, Disney Research, “sanal gerçeklikte gerçek top yakalama” deneyinde de katılımcıların topa verdiği tepkilerin değişimlerini incelemişti.

Eldiven, dokunsal geribildirimle ince hisleri yaratıyor. Mikro-akışkan cilt, parmak uçlarında hızla inip şişebilen silikon bazlı keseciklere sahip. Mikro akışkan hava bu keseciklere girip çıkıyor. Böylelikle, hassas dokunuşlarda yüksek performans alınıyor. Parmağınızı gerektiği kadar bükmenizi sağlayacak mekanik frenler, eşyayı kavrama hissini, geri bildirim kuvveti ile veriyor.

Endüstriyel kurumların ve devletlerin ilgisini çekiyor

Dokunsal geribildirim sayesinde, ayakkabının üretileceği kumaşın dokusu veya su hortumunun vanası hissedilebilir. Bir otomobilin tasarım süreci hızlanır. Üretici kullanmak istediği malzemeyi sanal ortamda test edebilir. Dolayısıyla, hissetme ve kavrama duygusu sayesinde, şirketlerin maliyetleri düşürebilir. Daha hızlı ve yaratıcı şekilde, sanal ortamda ürün geliştirir. Sanal gerçeklikteki bu değişiklik endüstriyel kurumların yanı sıra devlet kurumlarının da ilgisini çekiyor. Çalışanlarına canlı eğitim verebilme olanağı ve alternatifler varyasyonlar yaratması sayesinde yetiştirilecek bir doktor sanal ortamda operasyonu hissederek çalışma fırsatı buluyor.
HaptX’in eldivenleri SXSW 2019’da “VR,AR,MR” kategorisinde Interactive Innovation Awards finalistleri arasında yer arıyor.

Görsel: Youtube, HaptX

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/sanal-gerceklige-dokunun-haptx-sxsw-2019/

Monday Morning Goods No: 194

Bu MMG'de

SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı!

Uzay çalışmaları konusunda insanlık için heyecan verici çalışmalara imza atan SpaceX için geçtiğimiz gün tarihi günlerden birisiydi. NASA’nın ABD’den uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirilen Crew Dragon ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ