SpaceX’in personel taşıyıcısı: Crew Dragon fırlatıldı!

Uzay çalışmaları konusunda insanlık için heyecan verici çalışmalara imza atan SpaceX için geçtiğimiz gün tarihi günlerden birisiydi. NASA’nın ABD’den uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirilen Crew Dragon ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

SpaceX ve NASA’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Crew Dragon sayesinde, en son 2011 yılında Atlantis uzay mekiği sayesinde astronotlarını kendi topraklarından uzaya gönderen ABD dışarıya bağımlığını sonlandırmış olacak.

Dışa bağımlılık diyoruz, zira 2011’den bu yana astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi için Rusya’nın Soyuz kapsülleri kullanılıyor. Aralık 2016’dan bu yana ertelenen test uçuşu nihayet bugün gerçekleştirildi.

SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden birinin üzerine monte edilen kapsül, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi‘nden T.S ile 10:49’da uzaya fırladı ve sadece 11 dakika sonra yörüngeye konuşlanarak yer çekiminden kurtuldu.

Kapsülün ayrılması ile Falcon 9, Altantik okyanusundaki drone gemilerinden birine tekrar iniş yaptı. Bu şirketin 35’inci başarılı inişi oldu. Dünya yörüngesinde olan kapsül, yarın sabah Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spacex-crew-dragon-firlatildi

Monday Morning Goods No: 194

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ

Twitter’dan “Tweet Gizle” özelliği!

Twitter, tweet sahiplerinin rahatsız edici yanıtlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olması için tweet gizle adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.