Siz yazın, O resme döksün

Microsoft'un en son yapay zeka teknolojisi, yazılanları resme dökebiliyor. 'Peki mutluluğun da resmini çizebiliyor mu?' diye sormaktan kendinizi alıkoyamayacağınız bu teknolojinin çok yakında animasyon filmler oluşturması da beklentiler arasında.

Microsoft’un geliştirdiği yeni yapay zeka, detaylı bir şekilde nitelikleri yazılan objelerin resmini çizebiliyor. Şaşırtıcı bir doğruluk payıyla resimleri çizen yapay zeka, geleceğin ressamı olabilir.

Bugüne kadar fotoğraflar üzerinde oynama yapabilen veya gerçekte mevcut olmayan bir görüntü oluşturan yapay zeka uygulamaları ile yapay zekanın çizim konusundaki becerilerine şahit olmuştuk. Microsoft tarafından geliştirilen yeni yapay zeka ise farklı yetenekleri ile ilerleyen yıllarda başarılı bir ressam olabileceğinin sinyalini veriyor. Şirketin paylaştığı makaleye göre geliştirilen yapay zeka şaşırtıcı bir doğruluk derecesiyle metinlerin resmini çizebiliyor.

Daha gerçekçi görüntü için iki farklı model

Microsoft’un kelime ve görsellerin yer aldığı veri tabanıyla eğittiği yapay zeka son dönemde sıkça karşımıza çıkan iki başlı makine öğrenme yapısından güç alıyor. İki başlı makine öğrenme yapısında birinci makine öğrenme modeli kendisine verilen metinleri resim haline getiriyor. Projenin başındaki isim olan Xiaodong He’nin ifadesiyle ilk olarak metinde belirlenen obje piksel piksel sıfırdan oluşturuluyor. Daha sonra ikinci makine öğrenme modeli devreye giriyor ve ortaya çıkan görseli gerçekliğe ne kadar yakın olduğu konusunda değerlendiriyor. Böylece iki makine öğrenme modelinin mücadelesi sonucunda çok daha gerçekçi görüntüler elde edilebiliyor.

”Yeşil başlı, sarı kanatlı kuş” gibi fiziksel özellikleri detaylı bir şekilde belirlenen objeleri çizme konusunda çok daha başarılı olan yapay zekanın en heyecan verici özelliği ise boşlukları kendi başına doldurma yeteneği. Yani karşı taraf yapay zekaya objenin bazı noktaları hakkında detay vermese bile yapay zeka mevcut metinden objeyi çizip boşlukları kendisi doldurabiliyor. Yapay zekanın sağduyu ve hayal gücüne sahip olduğunu belirten Microsoft, örneğin yapay zekadan sadece kuş çizmesi istenildiğinde dal üstünde duran bir kuş çizebileceğini ifade ediyor.

Henüz halen geliştirilme aşamasında olan yapay zeka belki de yıllar sonra ortaya çıkacak ressam yapay zekanın ilk versiyonunu oluşturuyor ancak Microsoft’un şu an için kullanım planları farklı. Şirket yapay zekanın iç mimarlar için kroki asistanlığı yapabileceğini veya sesle kontrol edilebilen bir fotoğraf düzenleme uygulamasında kullanılabileceğini düşünüyor. Dikkatli bakıldığında bir makine elinden çıkmış görüntüler üreten yapay zekanın geliştirilerek animasyon filmler oluşturması da bekleniyor.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Microsoft-yazilanlari-resme-doken-yapay-zeka-gelistirdi.htm

Monday Morning Goods No: 136

Bu MMG'de

Bir kartonla en fazla ne yapılabilir ki? Nintendo Labo ile tanışın

Nintendo'nun geçtiğimiz günlerde duyurduğu kendin yap kiti Labo, Nintendo Switch ile entegre olarak oyun deneyimini bir adım daha ileriye götürüyor. Geliştirilmeye bir hayli açık olan kit, 80 dolar olmasına rağmen kullanıcılar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Sanat dünyasındaki ikizinizi görmek ister misiniz?

Google'ın kültür ve sanat platformu Cultural Institute yeni bir özelliğe kavuştu. Sahip olduğu veri tabanı ve yüz tanıma teknolojisi ile Google, kullanıcılara sanat dünyasındaki benzerlerini sunuyor.