SpaceX Starlink uydu internet projesi hayata geçiyor!

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, küresel bir internet ağı kurma planıyla çıktığı yolda Starlink adını verdiği büyük proje için ilk onayı aldı.

SpaceX’in 4.425 adet uydu ile küresel çapta bir internet ağı sunmak için çalıştığı projesi Starlink FCC tarafından onaylandı.

10 milyar dolarlık bu proje kapsamında SpaceX, 2019 ve 2024 yılları arasında iki aşamada uyduları uzaya gönderecek. Dünya’nın 1150 ile 1325 km üzerinde dolaşacak olan bu uydular 1 Gbps bağlantı sunacak.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell yaptığı açıklamada attıkları bu ilk adımının dünyayı birbirine bağlayacak çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Önlerinde hala çok uzun bir yol olduğunu söyleyen Shotwell, özellikle internete bağlanma konusunda sıkıntı yaşayan toplumların sorunlarının bu şekilde çözülmesini hedeflediğini dile getirdi.

FCC tarafından onay alan SpaceX Starlink projesi aynı zamanda OneWeb, Telesatve Space Norway gibi aynı amaca hizmet eden projelerinde onaylanacağının sinyallerini verdi. Ancak Starlink ve diğer projelerin aşmaları gereken başka büyük problemler daha var.

Bu sorunların başında uzayda insanlar tarafından gönderilen ve artık kullanılmaz hale gelen uzay hurdaları yer alıyor. Radyo teleskoplarının parazit ve ağlar arasındaki mesafelerde diğer problemler olarak gösteriliyor.

Tüm bunlara rağmen böylesi projelerin gündeme gelmesi ve üzerinde çalışılması gelecek için oldukça umut verici gözüküyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spacexin-uydu-internet-projesi-hayata-geciyor

Monday Morning Goods No: 146

Bu MMG'de

Verikaynagi.com açıldı!

Spor uygulaması yılın en büyük veri ihlaline sebep oldu!

Under Armour tarafından iOS ve Android platformları için sunulan MyFitnessPal uygulaması, gerçekleştirilen hack saldırısı sonucunda 150 milyon kullanıcının verilerini kaptırdı.