Spor uygulaması yılın en büyük veri ihlaline sebep oldu!

Under Armour tarafından iOS ve Android platformları için sunulan MyFitnessPal uygulaması, gerçekleştirilen hack saldırısı sonucunda 150 milyon kullanıcının verilerini kaptırdı.

Spor sektöründe NikeAdidas ve Puma gibi markalarla rekabet içerisinde olan Under Armour, ayrıca bir fitness uygulaması ve servisine sahip. Öte yandan maalesef, Myfitnesspal adlı spor uygulaması bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrayarak 150 milyon hesabın kullanıcı adıe-posta adresi ve karma şifresinin ele geçirilmesine sebep oldu. Neyse ki kredi kartı bilgilerisosyal güvenlik numaraları veya sürücü ehliyeti gibi bilgilere ise bir şey olmadığı belirtiliyor.

MyFitnessPal

Şirket gerçekleştirdiği resmi açıklama ile kullanıcıların başka veri saldırılarına uğramaması için şifrelerini hemen değiştirmesini öneriyor. Gerçi olan olmuş desek yeridir. Şirket ayrıca, şüpheli aktiviteler için takibi sürdürdüklerini ve kanun güçleri ile birlikte çalıştıklarını ifade ediyor.

Olayın 2018 yılı için en büyük veri ihlallerinden ve tüm zamanların en büyük 5 veri ihlalinden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spor-uygulamasi-myfitnesspal-150-milyon-kullaniciyi-riske-atti

Monday Morning Goods No: 146

Bu MMG'de

Evde bir köşeye kaldırılan eşyaları hatırlatan uygulama: Sortly

Sortly uygulaması, kutuya koyup evin bir köşesine kaldırıldıktan sonra unutulup giden eşyaları hatırlatıyor. Bir envanter listesi oluşturmanızı sağlayan Sortly, QR kod ile de eşyaları tanımlama imkanı sunuyor.

Google Haritalar’da Ali bulmaca!

Google, 1 Nisan sebebiyle Google Haritalar uygulamasına sadece birkaç gün sürecek olan bir oyun aktivitesi eklemiş durumda. Ali Nerede? adlı oyun şimdi haritalarda.