Spor uygulaması yılın en büyük veri ihlaline sebep oldu!

Under Armour tarafından iOS ve Android platformları için sunulan MyFitnessPal uygulaması, gerçekleştirilen hack saldırısı sonucunda 150 milyon kullanıcının verilerini kaptırdı.

Spor sektöründe NikeAdidas ve Puma gibi markalarla rekabet içerisinde olan Under Armour, ayrıca bir fitness uygulaması ve servisine sahip. Öte yandan maalesef, Myfitnesspal adlı spor uygulaması bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrayarak 150 milyon hesabın kullanıcı adıe-posta adresi ve karma şifresinin ele geçirilmesine sebep oldu. Neyse ki kredi kartı bilgilerisosyal güvenlik numaraları veya sürücü ehliyeti gibi bilgilere ise bir şey olmadığı belirtiliyor.

MyFitnessPal

Şirket gerçekleştirdiği resmi açıklama ile kullanıcıların başka veri saldırılarına uğramaması için şifrelerini hemen değiştirmesini öneriyor. Gerçi olan olmuş desek yeridir. Şirket ayrıca, şüpheli aktiviteler için takibi sürdürdüklerini ve kanun güçleri ile birlikte çalıştıklarını ifade ediyor.

Olayın 2018 yılı için en büyük veri ihlallerinden ve tüm zamanların en büyük 5 veri ihlalinden birisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spor-uygulamasi-myfitnesspal-150-milyon-kullaniciyi-riske-atti

Monday Morning Goods No: 146

Bu MMG'de

Vestel’den hayvan şiddetine karşı anlamlı kampanya: Ben Robot Değilim

Vestel, yeni bir projeyle kamuoyunun dikkatini hayvanlara yönelik şiddete çekiyor. Sıra dışı bir dijital kurguya sahip kampanyada web ortamında robot ile insanı ayırt etmek için kullanılan güvenlik yöntemi Captcha’dan faydalanılıyor.

SpaceX Starlink uydu internet projesi hayata geçiyor!

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, küresel bir internet ağı kurma planıyla çıktığı yolda Starlink adını verdiği büyük proje için ilk onayı aldı.