MI6 Dijital Deneyim Tasarım Metodolojisi

Revolvia'da tüm dijital proje tasarım süreçlerimizi etrafında şekillendirdiğimiz özgün bir çerçeve sistemimiz var...

MI6, öğrenimlerimizi bir sonraki tecrübemize aktarmamıza yarayan bir yöntem olarak, dijital bir deneyimin kusursuzluğu için kullandığımız metodların tümünün merkezinde yer alıyor.

digital-engagement

6 Temel katmadan oluşan bu metod, aslında üretilecek olan projenin iş hedeflerinin belirlenmesinden kreatif fikirlerin üretilerek uygulanması ve sonuçlarının ölçümlenmesine dair performans metriklerine kadar tüm basamaklarını içeren bir çerçeve oluşturuyor ve böylece baştan planlanan projeyi hedeflediğimiz başarıya ulaştırana kadar gereken tüm faktörleri baştan hesaba katmamızı sağlıyor.

Issue

Her proje, markanın iş hedefleri ve gereksinimleri tanımlanarak başlıyor.

Insight

İletişim yapacağımız hedef kitlemizin alışkanlıklarını, ele aldığımız sektör, ürünler ve benzer markalarla deneyimlerini inceleyerek bir içgörü oluşturuyor, personaları ve hikayelerini tanımlıyoruz.
Bu aşamada çoğu zaman konuya dair fikirlerini aldığımız tüketiciler, bize sektörle ilgili deneyimlerini anlatırken, potansiyel iletişim fırsatlarını işaret ediyor ve hangi iletişim kanallarının işe yarayacağından onlara hitap etmemiz gereken anahtar kelimelere varıncaya kadar söylüyor.

Idea

İşte burası yeni hikayeler icat ettiğimiz aşama! Kreatif ekibimiz toplanan veriler üzerinden beyin fırtınası yaparak projenin hikayesine, söylemine, görsel diline ve iletişim yöntemlerine dair fikirler üretiyor. Bu fikirleri işin sahiplerine sunarak iş hedeflerimize en uygun olanları birlikte seçiyoruz.

Implementation

Sonrası yeni fikrimizin uygulama haritalarını çıkarıp üretime başlıyoruz. Bu aşamada üretilecek iletişim kreatiflerinden, kullanılacak kanaldaki kullanıcı deneyiminin tasarlanmasına, yazılım geliştirmesinden süreçte rol alacak paydaşlarla görev bölümlerinin yürütülmesine kadar en ince ayrıntısına kadar hazırlıyoruz.

Interaction

Dijital kanallarda hikayenin anlatımını konvansiyonel kanallardan farklı kılan şey, yani kullanıcı deneyimi bu aşamada tasarlanır. Kullanıcıyı gönüllü olarak ne kadar etkileşime geçirirseniz hikayeye olan bağlılığı o kadar artar. Bunun için temas noktaları ve kullanıcı hikayeleri ile yaratıcı deneyimler tasarlıyoruz.

Impact

Ve son olarak yeni hikayemizin nasıl etkili bir şekilde tanıtılacağını ve kullanıcı kazanacağını tasarlıyoruz. Kullanıcı deneyimini en çok artıracak dili ve projelerin en etkin duyurulacağı medya kanallarını ve kanaat önderlerini belirleyerek bir yayın stratejisi hazırlarız. Lansman sonrasında gerekecek iletişim çalışmaları, içerik planları ve yaşam döngüsü yönetimi gerçekleştiriyoruz.

Measure

Proje hayata geçtikten sonra iş hedeflerinde tanımlanan performans kriterlerinin ölçümü yapılır, geri bildirimler doğrultusunda Interaction ve Impact aşamalarının optimizasyonu sağlanır.

Voila!

Yepyeni bir dijital hikayenin, Revolvia metodolijleriyle en etkili şekilde tasarlanarak hayata geçirilmesini sağladık!