Sesinizden görünüşünüzü tahmin eden yapay zeka

Yeni bir yapay zeka, ses tonunuzdan yola çıkarak nasıl göründüğünüzü tahmin ediyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları yeni yapay zeka çalışmalarında dikkat çekici bir başarı sağlandı. Yapay zeka, kişilerin seslerini kısa bir süre dinleyerek gerçek hayatta nasıl görünüyor olabileceklerini ortaya çıkarıyor.

Yapay zekanın sonuçları kusursuz değil ancak dikkat çekici ölçüde başarılı. Bu da, özelleştirilmiş yapay zekaların ne kadar dikkat çekici ve aynı zamanda ne kadar da korkutucu olabileceklerini gösteriyor. Yapay zeka, çok küçük bilgi kırıntılarından çok önemli verileri çıkarabilir.

Bu hafta yayımlanan ve arXiv’de yer alan çalışmaya göre ekip, GAN teknolojisini kullanarak kısa ses kliplerini analiz ediyor ve “konuşmacının biyometrik karakteristiklerini eşleştirerek, olası benzerliklerle eşlik kuruyor.” Araştırmacıların dikkatle seçtikleri sözleri bir kenara bırakırsak, konuşmaya bakarak kişinin görüntüsünü ortaya çıkaran bir algoritma karşımıza çıkıyor.

Speech2Face adlı algoritma, bazı gizlilik ve güvenlik kaygılarını da yanında getirse de çalışma şu aşamada sadece akademik amaçlar güdüyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/bu-yapay-zeka-sesinizden-gorunusunuzu-tahmin-edebiliyor-h69471.html

Monday Morning Goods No: 207

Bu MMG'de

Amerika’ya giriş için sosyal medya dönemi başladı!

Amerikan hükümeti tarafından alınan ve yürürlüğe giren yeni yasaya göre Amerika'ya geçici ya da kalıcı olarak seyahat edecek kişiler, son beş yılda kullandığı sosyal medya hesaplarını belirtecek.

HAFTANIN İLHAM VEREN WEB SİTESİ