Sesinizden görünüşünüzü tahmin eden yapay zeka

Yeni bir yapay zeka, ses tonunuzdan yola çıkarak nasıl göründüğünüzü tahmin ediyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları yeni yapay zeka çalışmalarında dikkat çekici bir başarı sağlandı. Yapay zeka, kişilerin seslerini kısa bir süre dinleyerek gerçek hayatta nasıl görünüyor olabileceklerini ortaya çıkarıyor.

Yapay zekanın sonuçları kusursuz değil ancak dikkat çekici ölçüde başarılı. Bu da, özelleştirilmiş yapay zekaların ne kadar dikkat çekici ve aynı zamanda ne kadar da korkutucu olabileceklerini gösteriyor. Yapay zeka, çok küçük bilgi kırıntılarından çok önemli verileri çıkarabilir.

Bu hafta yayımlanan ve arXiv’de yer alan çalışmaya göre ekip, GAN teknolojisini kullanarak kısa ses kliplerini analiz ediyor ve “konuşmacının biyometrik karakteristiklerini eşleştirerek, olası benzerliklerle eşlik kuruyor.” Araştırmacıların dikkatle seçtikleri sözleri bir kenara bırakırsak, konuşmaya bakarak kişinin görüntüsünü ortaya çıkaran bir algoritma karşımıza çıkıyor.

Speech2Face adlı algoritma, bazı gizlilik ve güvenlik kaygılarını da yanında getirse de çalışma şu aşamada sadece akademik amaçlar güdüyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/bu-yapay-zeka-sesinizden-gorunusunuzu-tahmin-edebiliyor-h69471.html

Monday Morning Goods No: 207

Bu MMG'de

HAFTANIN İLHAM VEREN İŞİ

Turkcell'den direksiyon başında cep telefonu kullanımını engellemeye yönelik bir reklam filmi.

YouTube Gaming kapanıyor!

Popüler video paylaşım platformu YouTube, bağımsız uygulaması YouTube Gaming'in 30 Mayıs'ta kapanacağını açıkladı.