1.9 Milyar $ yatırım alan karma gerçeklik gözlüğü: Magic Leap One

Uzun yıllardır ortaya çıkması beklenen gözlük sonunda gün yüzüne çıktı. Microsoft’un HoloLens gözlüğüne benzer özellikler taşıyan ürün, sanal ile artırılmış gerçekliği bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında Magic Leap‘in ilk ürününü önümüzdeki aylar içinde tanıtabileceğini sizlere aktarmıştık. Satışa sunulmuş bir ürünü olmamasına rağmen toplamda 1.9 milyar doların üzerinde yatırım toplamayı başaran Magic Leap, ilk ürünü olan artırılmış gerçeklik gözlüğü Magic Leap One‘ı tanıttı.

Magic Leap One “Creator Edition” modelinin detaylarını paylaşan artırılmış gerçeklik girişimi, gözlüğün 2018 yılında satışa sunulacağını duyurdu. Benzer teknolojileri kullanan pek çok firma “Artırılmış gerçeklik” kalıbını kullansa da, Magic Leap’in teknolojisini “Karma gerçeklik” olarak adlandırdığını da belirtelim.

Lightwear, Lightpack ve Control

Gözlük, güç ünitesi ve kontrolcü olmak üzere 3 donanım ürününden oluşan Magic Leap One, hafif ve taşınabilir olması ile dikkatleri çekiyor. Gözlük için Lightwear ve güç ünitesi için Lightpack ismini kullanan Magic Leap, kablosuz kontrolcüye ise Control ismini vermiş. Uzun kullanımlar düşünülerek ergonomik bir şekilde tasarlanan gözlük Magic Leap’in Digital Lightfield teknolojisi de kullanıyor. Oldukça güçlü bir işlemciye sahip olan Magic Leap One gözlüğü üzerinde 6 adet kamera da bulunduruyor.

Artırılmış gerçeklik gözlüğünün ses, jestler ve kafa hareketleri ile kontrol edilebilmesinin yanı sıra göz takibi yapabildiğini de ekleyelim. Görüntü teknolojilerinin yanı sıra Magic Leap One gözlüğünü sesteknolojileri ile de donatan Magic Leap, gerçekçi bir deneyim sunmayı vadediyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenen Magic Leap One “Creator Edition” modelinin fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

Kaynak: https://webrazzi.com/2017/12/21/magic-leap-magic-leap-one/

Monday Morning Goods No: 132

Bu MMG'de

Red Collar’s Team Website

The Last Jedi Hakkında Atılan Tweet’leri Gösteren Billboard.

Tüm dünyanın merakla beklediği Star Wars’ın son filmi The Last Jedi’nin vizyona girmesinin hemen ardından Twitter ve Disney bir iş birliğine gitti. İş birliği sonucunda hazırlanan ve Time Square gibi önemli noktalara yerleştirilen billboardlarda canlı olarak film hakkında atılan tweetler gösterildi.