Mahallemizin Orkları Netflix’te!

İlk olarak açık hava reklamlarıyla karşımıza çıkan Netflix’in 100 milyon $’lık yapımı Bright, son olarak yerelleşmiş reklam filmi ile karşımıza çıktı. Kokoreççisinden berberine, mahallenin orklarını anlatan film, sosyal medya kullanıcıları tarafından çok beğenildi.

Netflix’in yeni filmi Bright için yaptığı yerelleşme reklamında kokoreçcisiyle, berberiyle, mahalle sakinleriyle #OrklarAramızda.

Netflix, yerelleştirmeye önem veren markalardan. Bulunduğu ülkenin kültüründen öğeleri tanıtımlarında kullanıyor. Ülkemizde de önemli dizilerini tanıtmak için ebru sanatçısı Garip Ay ile yaptığı çalışmayla büyük beğeni toplamış, Cannes Lions’da kısa listeye kalmıştı. Stranger Things ikinci sezon tanıtımı için yapılan yerelleştirmeleri ise çok yakın zamanda takipteydik. Sadettin Teksoy’un peşinde olduğu Will, Barış Manço’nun Dönence şarkılı sezon tanıtımı derken Stranger Things, Netflix Türkiye izleyicilerini kalpten vurdu paylaşımlarıyla. Şimdi de 22 Aralık’ta, yani bugün, Netflix’te yayına giren filmleri Bright için yaptıkları yerelleşmiş reklam kampanyasıyla karşımızdalar.

Orklar Aramızda

İstanbul’da bir mahallede geçen reklam filminde, mahallemizde bizlerle yaşayan orkların ağızlarından onların yaşamlarını dinliyoruz. Ork traşı yapan berbere gelen ve istediğini bulamayan elfler, kıraathanede insan arkadaşlarıyla tavla atan ve maç izleyen orklar, askerde yemek yapmayı nasıl öğrendiğini anlatan kokoreççi ork abimiz… Netflix Türkiye bu reklamıyla ayrıca dil, din, ırk ayırmasızın bir mahalle yaratmayı geçmiş tür ayırmaksızın bir mahalle kurmuş. Çeşitliliğin böylesi keşke gerçek hayatımızda da biraz bizlerle olsa.

Bright için yapılan reklam filmi dışında açık hava ilanlarını da İstanbul içinde görebiliyorsunuz. OrkBank ve ork parfümü d’ork açık hava reklamları, gördüğünüzde bir “n’oluyor” dedirtiyor ve gülümsetiyor.

Will Smith’in başrolünü oynadığı Bright filminin konusu ise insanların, orkların, elflerini perilerin, kısacası bütün fantastik ırkların bir arada yaşadığı bir zaman dilimini anlatıyor. İnsan Ward ve ortağı ork Jakoby gece devriyesinde çalışan polis memurudur. Filmin geçtiği sırada dünya tehdit altına girer ve polis memurlarımız tehditi durdurmayı çabalarlar. Ayrıca filmin müzikleri de yayınlandı, rapseverler için dinlemesi keyifli bir albüm yapmışlar.

Künye:
Reklamveren: Netflix
Ajans: Tribal Worldwide İstanbul

Görsel: Netflix Türkiye

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/mahallemizin-orklari-netflixte-bright/

Monday Morning Goods No: 133

Bu MMG'de

Edward Snowden’dan Android telefonları güvenlik sistemine çeviren bir uygulama: Haven

NSA sızıntılarıyla gündeme oturan Edward Snowden, geçtiğimiz günlerde Android telefonları küçük bir güvenlik sistemine çeviren bir uygulamayla karşımıza çıktı. Yayınlanan uygulama ile düşük seviyede de olsa hassas sensör ve kameralara sahip telefonlar, gelişmiş bir güvenlik sistemine dönüşebiliyor.

Sihirli bir değnekle üç boyutlu tasarım yapmak ister miydiniz?

Bir Kickstarter projesi olan Yeehaw Wand, telefonunuzun kamerasının önünde tutarak havada üç boyutlu çizimler yapabilmenize olanak sağlayan dijital bir fırça. Çok daha kolay bir şekilde tasarım yapmayı amaçlayan ürün, şimdiden hedeflediği yatırımı ikiye katlamış durumda.