Popüler müzikler artık Facebook’ta telifsiz kullanılabilecek

Aralık ayı başında kullanıma sunduğu 1.000 müzik ve 1.500 ses efekti içeren Sound Collection’ın ardından Facebook, kullanıcıların paylaşmak istedikleri videolarda bulunan müziklerde telif hakkı sıkıntısı yaşamaması için Universal Music Group’la bir iş birliğine gidiyor.

Facebook, kullanıcıların Facebook’ta paylaşmak istedikleri videolarda telif hakkı sıkıntısı yaşamaması için Universal Music Group’la (UMG) iş birliği yaptı.

Facebook, kullanıcıların paylaşmak istedikleri videolardaki şarkıların telife takılmasını önlemek amacıyla, telifsiz 1000 şarkı ve 1.500 ses efektinden oluşan müzik kütüphanesi Sound Collection’ı Aralık ayı başında duyurmuştu.

Sosyal ağın, müzik eserlerindeki telifi atlatmaya yönelik son hamlesi ise, Sony ve Warner Bros’la birlikte dünyanın üç büyük plak şirketinden biri olan Universal Music Group’la anlaşması oldu.

UMG’nin açıklamasına göre, müzik kataloğundaki parçalar, “Facebook, Instagram ve Oculus’la paylaşılan video ve diğer sosyal deneyimlerde” kullanılabilecek. Sosyal medya platformunun, UMG’yle birlikte bir dizi müzik aracı geliştireceği de şirketin basın açıklamasında yer alıyor. The Verge’ün haberine göre, Facebook diğer iki plak şirketiyle de anlaşmak ve lisans kapsamını genişletmek istiyor.

Kullanıcılar, Universal Music çatısı altındaki pek çok sanatçının yanı sıra Adele, Kanye West, Taylor Swift ve daha pek çok ünlü sanatçının parçalarını, telif hakkına takılma korkusu olmadan ve telife takılacağı için paylaşılmayacağı endişesi taşımadan videolarına ekleyebilecek.

Anlaşmanın, marka içeriklerini nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor. Teoride, marka kullanımında sanatçıların, eserlerini izinsiz kullanan markaları veto etme hakkı bulunması gerekiyor. Bu yüzden, videolarda telifsiz müzik eseri kullanımının şimdilik kişisel profillere yönelik olacağını, Facebook’un önümüzdeki süreçte lisans kapsamını genişletebileceğini düşünebiliriz.

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/facebook-videolarinda-populer-muzikleri-telifsiz-kullanma-donemi-basliyor/

Monday Morning Goods No: 133

Bu MMG'de

Mahallemizin Orkları Netflix’te!

İlk olarak açık hava reklamlarıyla karşımıza çıkan Netflix’in 100 milyon $’lık yapımı Bright, son olarak yerelleşmiş reklam filmi ile karşımıza çıktı. Kokoreççisinden berberine, mahallenin orklarını anlatan film, sosyal medya kullanıcıları tarafından çok beğenildi.

Edward Snowden’dan Android telefonları güvenlik sistemine çeviren bir uygulama: Haven

NSA sızıntılarıyla gündeme oturan Edward Snowden, geçtiğimiz günlerde Android telefonları küçük bir güvenlik sistemine çeviren bir uygulamayla karşımıza çıktı. Yayınlanan uygulama ile düşük seviyede de olsa hassas sensör ve kameralara sahip telefonlar, gelişmiş bir güvenlik sistemine dönüşebiliyor.