Popüler müzikler artık Facebook’ta telifsiz kullanılabilecek

Aralık ayı başında kullanıma sunduğu 1.000 müzik ve 1.500 ses efekti içeren Sound Collection’ın ardından Facebook, kullanıcıların paylaşmak istedikleri videolarda bulunan müziklerde telif hakkı sıkıntısı yaşamaması için Universal Music Group’la bir iş birliğine gidiyor.

Facebook, kullanıcıların Facebook’ta paylaşmak istedikleri videolarda telif hakkı sıkıntısı yaşamaması için Universal Music Group’la (UMG) iş birliği yaptı.

Facebook, kullanıcıların paylaşmak istedikleri videolardaki şarkıların telife takılmasını önlemek amacıyla, telifsiz 1000 şarkı ve 1.500 ses efektinden oluşan müzik kütüphanesi Sound Collection’ı Aralık ayı başında duyurmuştu.

Sosyal ağın, müzik eserlerindeki telifi atlatmaya yönelik son hamlesi ise, Sony ve Warner Bros’la birlikte dünyanın üç büyük plak şirketinden biri olan Universal Music Group’la anlaşması oldu.

UMG’nin açıklamasına göre, müzik kataloğundaki parçalar, “Facebook, Instagram ve Oculus’la paylaşılan video ve diğer sosyal deneyimlerde” kullanılabilecek. Sosyal medya platformunun, UMG’yle birlikte bir dizi müzik aracı geliştireceği de şirketin basın açıklamasında yer alıyor. The Verge’ün haberine göre, Facebook diğer iki plak şirketiyle de anlaşmak ve lisans kapsamını genişletmek istiyor.

Kullanıcılar, Universal Music çatısı altındaki pek çok sanatçının yanı sıra Adele, Kanye West, Taylor Swift ve daha pek çok ünlü sanatçının parçalarını, telif hakkına takılma korkusu olmadan ve telife takılacağı için paylaşılmayacağı endişesi taşımadan videolarına ekleyebilecek.

Anlaşmanın, marka içeriklerini nasıl etkileyeceği ise henüz bilinmiyor. Teoride, marka kullanımında sanatçıların, eserlerini izinsiz kullanan markaları veto etme hakkı bulunması gerekiyor. Bu yüzden, videolarda telifsiz müzik eseri kullanımının şimdilik kişisel profillere yönelik olacağını, Facebook’un önümüzdeki süreçte lisans kapsamını genişletebileceğini düşünebiliriz.

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/facebook-videolarinda-populer-muzikleri-telifsiz-kullanma-donemi-basliyor/

Monday Morning Goods No: 133

Bu MMG'de

Burger King’den en büyük hayranına ufak bir hediye

Burger King Fransa, sene boyunca Facebook’ta en çok yorum yapan hayranına teşekkür için tüm restoranı bir hediye paketiyle kaplayıp ufak bir sürpriz yaparak bu yılı ilginç bir kampanyayla sonlardırıyor.

Sihirli bir değnekle üç boyutlu tasarım yapmak ister miydiniz?

Bir Kickstarter projesi olan Yeehaw Wand, telefonunuzun kamerasının önünde tutarak havada üç boyutlu çizimler yapabilmenize olanak sağlayan dijital bir fırça. Çok daha kolay bir şekilde tasarım yapmayı amaçlayan ürün, şimdiden hedeflediği yatırımı ikiye katlamış durumda.